Eko ogród w 5 krokach

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Eko można być na każdej płaszczyźnie życia. Ekologicznie można jeść, ubierać się, a także… prowadzić ogród. Wypróbuj 5 porad, aby Twój ogród stał się jeszcze bardziej zielonym miejscem!

Jeśli jesteś osobą, która kocha otaczać się roślinami, na pewno troszczysz się również o dobro planety. Ucieszy Cię więc fakt, że dobre nawyki można wprowadzić także w sposób zarządzania przydomowym ogródkiem. Wszelkie zmiany pomagające naturalnemu środowisku mogą być korzystne także dla Twojego portfela. Jeśli chcesz zaoszczędzić i być bardziej eko równocześnie – sprawdź te 5 prostych porad, jak zadbać o ekologiczny ogród!

Oszczędzaj wodę

Uniwersalna zasada, która sprawdzi się nie tylko w ogrodzie. Zapasy słodkiej wody na naszej planecie kurczą się gwałtownie, a każda kropla może zostać spożytkowana powtórnie. W ekologicznym ogrodzie nawadnia się głównie wodą deszczową, zbieraną w odpowiednich zbiornikach.

Dzięki systemowi odprowadzania deszczówki prosto z rynny, już podczas jednej ulewy możesz napełnić zbiornik wodą, która posłuży Ci na kolejny tydzień. Na rynku dostępne są zbiorniki wyglądające jak klasyczne amfory, a nawet imitujące kamienie. Mogą one stanowić element dekoracyjny Twojego ogrodu, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wersje ceramiczne. 

Pamiętaj, że wodę, w której pierzesz pranie lub myjesz naczynia, również możesz spożytkować ponownie. Aby nie szkodziła ona roślinom i naturalnemu środowisku, musisz używać ekologicznych środków myjących zamiast inwazyjnych detergentów. 

Kompostuj

Kompostownik to absolutny must-have każdego ogródka. Możesz zbudować go sam lub kupić specjalne pojemniki, które pomagają zachować warunki odpowiednie do rozkładu resztek liści i żywności – wilgoć i zacienienie.

>> Zobacz też: Co można kompostować?

W kompostowniku możesz utylizować odpady kuchenne (resztki pożywienia, skórki z warzyw i owoców), a także wszelkie pozostałości po pracach porządkowych w ogródku (liście, chwasty). Kompost dobrze przerzucać przynajmniej 2 razy w roku, aby otrzymać nawóz najwyższej jakości. Zastąpi on sztuczne odpowiedniki, które mają wspomagać wzrost i owocowanie roślin. 

Jeśli kompost dostarcza Twoim roślinom za mało energii, wykorzystuj nawozy naturalne, takie jak kurze odchody (można je kupić w marketach w wersji do rozpuszczenia z wodą). 

Pamiętaj także, że niektóre odpadki spożywcze, jak fusy po kawie czy skórka z banana, pomagają stworzyć warunki odpowiednie do życia. Skórka z banana zawiera mnóstwo potasu i magnezu, dlatego warto dorzucić ją do dołka przed zasadzeniem rośliny. Fusy po wypitej kawie można wykorzystać z kolei jako naturalny zakwaszacz. Polubią je hortensje, magnolie, azalie i różaneczniki.

Zaproś ptaki i owady 

Ekologiczny ogród to miejsce, w którym natura żyje w harmonii z człowiekiem. Staraj się więc mieć na uwadze, że jest to naturalne środowisko życia wielu gatunków, które możesz zabić, np. wykorzystując sztuczne nawozy. Oczywiście, należy pozbywać się szkodników – jednak również domowymi sposobami! Np. pomrowy można skutecznie wytępić… odrobiną piwa. 

W swoim ogrodzie możesz postawić i powiesić eleganckie karmniki dla ptaków, które dodatkowo stanowić będą ciekawą ozdobę. Pamiętaj jednak, by nie dokarmiać ptaków przez cały rok. Ziarna wysypuj tylko wtedy, gdy śnieg uniemożliwia im samodzielne szukanie pożywienia. 

Wiele możesz zdziałać roślinami! W ekologicznym ogrodzie powinna znaleźć się rabata dedykowana pszczołom. Stwórz specjalną kompozycję miododajnych roślin, które pomogą pracowitym owadom w zbieraniu nektaru. Są to np. budleja, lawenda, orliki, miodunki, przetaczniki, świerzbnice, chabry, nawłoć.

Będzie to element ogrodu, który nie tylko podtrzyma wymierający gatunek, ale także wprowadzi polne akcenty w aranżację rabat. Możesz postawić również specjalne domki dla owadów, które stanowić będą schronienie dla pożytecznych gatunków – pszczoły najlepiej czują się w nawierconych gałęziach.

Nie stosuj chemicznych środków

W naturalnym, niezaburzonym środowisku, pożyteczne owady szybko rozprawią się z niechcianymi intruzami. To dlatego warto budować hotele dla owadów – gliniane, bambusowe i drewniane – zamiast stosować chemiczne opryski na owady. Są one szkodliwe nie tylko dla roślin, gleby oraz okolicznej fauny, ale także dla Ciebie i Twojej rodziny. Podczas stosowania chemicznych środków ochrony roślin niestety zabijamy również pożyteczne owady, które następnym razem nie przyjdą z pomocą, gdy w ogrodzie pojawi się szkodnik.

Pamiętaj również, że kluczem do ogrodniczego sukcesu jest stałe dbanie o jakość gleby. Musi być ona bogata w naturalne składniki odżywcze, a także tworzyć środowisko przyjazne do życia użyźniających organizmów, takich jak dżdżownice. Nadmierne stosowanie chemicznych nawozów zaburzy naturalną równowagę ekosystemu, przez co gleba nie będzie bogata w składniki odżywcze.

Używaj tradycyjnych narzędzi

Nie chodzi bynajmniej o kosę i cep. Jednak warto wymienić elektryczną dmuchawę do liści na zwykłe grabie, a kosiarkę spalinową zastąpić elektrycznym odpowiednikiem. Zamiast wykorzystywać elektryczne nożyce do krzewów, warto mieć pod ręką naostrzony sekator. Wszelkie ręczne narzędzia dają większą kontrolę nad cięciem i jego zasięgiem, a także nie zgniatają struktury pędu – co za tym idzie, są po prostu bezpieczniejsze. 

>> Zobacz też: Nożyce do żywopłotu – jakie wybrać?

Tak samo jak dom eko to taki, w którym zużycie energii ograniczone jest do minimum, tak samo ekologiczny ogród nie powinien zużywać za dużo niepotrzebnego prądu lub co gorsza emitować spalin. Tradycyjne prace ogrodowe mogą stanowić nawet formę relaksu… wystarczy polubić swój eko ogród! 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne rozwiązanie podłogowe do Twojego domu: przegląd materiałów i stylów
Jak wybrać idealne rozwiązanie podłogowe do Twojego domu: przegląd materiałów i stylów
Odkryj, jakie są różne rodzaje materiałów na podłogi, ich zalety oraz wady i jak dobierać je do stylu Twojego wnętrza dla stworzenia harmonijnej całości.
Zrozumieć AdBlue: jak płyn redukcyjny wpływa na ochronę środowiska i efektywność pojazdów
Zrozumieć AdBlue: jak płyn redukcyjny wpływa na ochronę środowiska i efektywność pojazdów
Odkryj, jak płyn redukcyjny AdBlue wpływa na ochronę środowiska i efektywność jazdy. Dowiedz się, dlaczego jest niezbędny w nowoczesnych pojazdach diesel i jak funkcjonuje.
Jak wybrać dodatki do siedziska dla twojego wnętrza?
Jak wybrać dodatki do siedziska dla twojego wnętrza?
Odkryj sekret idealnie dobranych dodatków do swojego siedziska, które wnieśli własny, niepowtarzalny charakter do twojego domu.
Ostatnie wpisy