Meble

Meble ogrodowe po zimie – jak przygotować wyposażenie na wiosnę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy pierwsze promienie wiosennego słońca zaczynają ogrzewać ziemię, czas rozstawić krzesła i otworzyć sezon ogrodowy. Jednak zimą meble zdążą się zakurzyć i zmatowieć. Jak więc przywrócić im dawny blask i piękny wygląd? Wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Oto kilka wskazówek.

Wycieranie kurzu to podstawa

Po wyjęciu mebli z szopy lub garażu zacznij od odkurzania ich. Najpierw na sucho miotełką lub odkurzaczem z odpowiednią końcówką, a następnie mydłem i wodą, by usunąć pozostały brud. Kurz, który osadza się na powierzchni, wgryza się w materiał i powoduje jego szarzenie oraz niszczenie. Musisz jednak pamiętać, by nie używać ściernych środków czyszczących.

Pielęgnacja mebli drewnianych

Do czyszczenia drewnianych mebli na sucho użyj drucianej szczotki, a na mokro niewielkiej ilości wody z mydłem. Pamiętaj, by dokładnie wysuszyć drewno, zanim przejdziesz do dalszych zabiegów. Jeśli materiał nie jest pomalowany, wyrównaj wszystkie odpryski i pęknięcia, a całość dokładnie wyszlifuj. Aby drewno było bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, konieczne jest pokrycie go bejcą, olejem lub farbą. Przed malowaniem należy jeszcze odtłuścić wszystkie powierzchnie, wykorzystując produkty przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Pielęgnacja mebli metalowych

Kute meble ogrodowe z łatwością wytrzymują długotrwałe działanie promieni UV, ale ich głównym wrogiem jest wilgoć, która prowadzi do rdzy. Musisz regularnie zabezpieczać je środkami antykorozyjnymi lub farbami, a na zimę ukrywać w pomieszczeniu. Jeśli jednak zauważysz ślady rdzy, usuń ją za pomocą sztywnej szczotki lub drucianej gąbki. Następnie zetrzyj papierem ściernym o dużej ziarnistości i popraw drobnym. Powierzchnia powinna być maksymalnie gładka.

Meble musisz odtłuścić rozpuszczalnikiem, a następnie zagruntować. Do malowania wybieraj farby wysokiej jakości, które dodatkowo zapobiegają rdzewieniu. Na koniec nałóż na mebel warstwę lakieru, który zapewnia ochronę przed blaknięciem i promieniowaniem UV.

Pielęgnacja mebli plecionych

Meble wykonane z wikliny lub naturalnego rattanu najlepiej przetrzeć najpierw suchą szczotką, a następnie wilgotną ściereczką nasączoną wodą z mydłem. Zbyt wilgotna szmatka zmatowi błyszczące wykończenie materiału. W trudno dostępnych miejscach możesz użyć zwykłej szczoteczki do zębów. W przypadku wyposażenia plecionego szczególną uwagę musisz zwracać na pojedyncze pasma materiału, które mogą przecierać się i pękać. W takiej sytuacji najlepiej je wymienić. Całkowicie suche meble można szlifować i pokrywać pastą do polerowania lub woskiem do mebli.

Pielęgnacja mebli plastikowych

Przed wystawieniem mebli do ogrodu umyj je ciepłą wodą z mydłem zmieszanym z octem, unikaj produktów ściernych i twardych szczotek. Aby zabezpieczyć powierzchnię, po oczyszczeniu nałóż dwie lub trzy warstwy wosku samochodowego. W sprzedaży dostępne są również specjalne środki regenerujące do plastiku, które nadają mu połysk. Jeśli meble są wyblakłe, jedynym wyjściem jest ich przeszlifowanie, zagruntowanie i spryskanie farbą do plastiku.

Regularne użytkowanie, promieniowanie UV, wilgoć i zmiany temperatury pogarszają jakość i wygląd każdego materiału. Jeśli jednak przynajmniej raz w roku konserwujesz swoje meble ogrodowe, znacząco wydłużasz ich żywotność. Dobrze zabezpieczone i zadbane nie będą tak podatne na wpływy środowiska i nie sprawią większych kłopotów podczas czyszczenia.

Zdj. główne: Tile Merchant Dublin/unsplash.com

Powiązane posty
MebleW ogrodzie

Jak wybierać funkcjonalne meble na każdą kieszeń - praktyczny poradnik

Odkryj sekrety wyboru nowoczesnych, funkcjonalnych i niedrogich mebli, które sprawią, że Twoje mieszkanie zyska niepowtarzalny charakter. Twój praktyczny poradnik do urządzania przestrzeni.
Czytaj więcej
MebleW ogrodzie

Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń dzięki funkcjonalnym meblom?

Przekształć swoje mieszkanie i zwiększ jego funkcjonalność dzięki kreatywnym rozwiązaniom meblowym. Zrozum, jak skutecznie zarządzać przestrzenią i wydobyć z niej maksimum.
Czytaj więcej
MebleW ogrodzie

Impregnat do drewna - dlaczego warto pokrywać nim taras?

Pokrywanie drewna impregnatem ma wiele korzyści, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *