Jakie rośliny należy przycinać zimą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość osób uważa, że rośliny przycina się wiosną i jesienią. Są też takie, które przycina się zimą. 

Wówczas jest idealna pora, by usunąć połamane, chore czy przemrożone gałęzie np. drzew i krzewów.

Kiedy przycina się drzewa i krzewy?

Najlepsza pora na przycięcie drzew i krzewów to luty. Wówczas rośliny są w jeszcze w pełni uśpione, a przymrozki nie powinny już zaszkodzić. Chodzi o to, by nie dokonywać przycięć, gdy rośliny już obudzą się po tzw. śnie zimowym. Gdy zrobimy to zbyt późno, wówczas z nacięć, czyli powstałych ran, będą wyciekały soki. Ogrodnicy mówią wtedy, że drzewa płaczą.

Które drzewa powinno się przycinać zimową porą?

Zimą warto przyciąć drzewka owocowe, a więc jabłonie, śliwy, grusze, oraz krzewy, takie jak borówkę, porzeczkę, agrest czy jeżynę. Dzięki zabiegowi w tym czasie rośliny będą bardziej odporne na utratę wody. Jest to związane z tym, że soki krążą w nich zimą dużo wolniej, więc cięcie się zasklepi z mniejszymi stratami.

Trzeba jednak pamiętać, że chociaż większość drzewek owocowych powinno się przycinać zimą, to nie wolno tego robić w przypadku wiśni i czereśni. Te gatunki drzew są niezwykle wrażliwe na różnego rodzaju choroby. Ich przycinanie w tym okresie może znacznie zwiększyć ryzyko zakażenia, dlatego najlepiej jest zrobić to wczesną jesienią lub pod koniec lata – wtedy kończy się ich okres wegetacji.

Zimowym cięciem można pobudzić niektóre krzewy i sprawić, że będą później kwitły bardziej obficie. Dotyczy to np. żylistki, krzewuszki, tawuły japońskiej czy róży.

Jakich cięć dokonujemy w lutym?

Zimą należy dokonywać nie tylko cięć „porządkujących”, czyli usunąć zniszczenia powstałe np. na skutek śniegu. To też świetny moment na cięcia pielęgnacyjne. Wtedy warto nadać koronie drzewa odpowiedni kształt. Taki zabieg jest istotny głównie w przypadku dość młodych roślin. Dzięki niemu później owoce będą bardziej dorodne.

Podczas cięć należy przyciąć grube konary tuż za zgrubieniem (przy pędzie). Z kolei w przypadku krzewów stare łodygi powinno się ścinać tuż przy ziemi. Używa się do tego ostrego sekatora, by nie poszarpać rośliny. Po całym zabiegu warto zabezpieczyć miejsce cięcia specjalnymi specyfikami, które będą zapobiegały wnikaniu w roślinę chorobotwórczych patogenów.

Jakich roślin nie przycinać zimą?

Zimową porą nie powinno się przycinać krzewów, których czas kwitnienia przypada na wczesną wiosnę, czyli np. forsycji czy migdałków. Jeśli je przytniemy w lutym, to w marcu z pewnością nie zakwitną.

Niewskazane jest też przycinanie drzew, które dość wcześnie się budzą ze snu zimowego, a więc: grabu, klonu, brzozy, wiązu, pęcherznicy czy strączynu. Już w lutym pod korą zaczynają krążyć soki, więc z pewnością nie jest to dobry moment na cięcie, gdyż powstałyby rany.

Zdj. główne: Aaron Burden/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy prowadzenie ogrodu może być twoim ulubionym sposobem na relaks?
Czy prowadzenie ogrodu może być twoim ulubionym sposobem na relaks?
Odkryj, jak prace ogrodowe mogą stać się twoją ulubioną formą relaksu. Zapoznaj się z korzyściami, które przynosi pielęgnacja roślin i znajdź inspirację na swoją oazę spokoju.
Jak wybrać idealny basen akrylowy dla twojego domu?
Jak wybrać idealny basen akrylowy dla twojego domu?
Szukasz perfekcyjnego basenu akrylowego? Odkryj kluczowe czynniki do rozważenia, aby znaleźć opcję idealnie dopasowaną do Twojego domu.
Ogród wertykalny. Co to takiego i jak zbudować?
Ogród wertykalny. Co to takiego i jak zbudować?

Popularność ogrodów wertykalnych w ostatnim czasie ciągle rośnie. Czym się wyróżniają i jak je stworzyć dowiecie się z wpisu.

Ostatnie wpisy