Kosiarka do trawy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż do sezonu koszenia trawników jeszcze dużo czasu, to już teraz warto zadbać o właściwy sprzęt.

Zakup nowej kosiarki jest dość dużą inwestycją i powinien być przemyślany tak, aby sprzęt służył latami. Możemy wybierać między urządzeniami spalinowymi i elektrycznymi. Każde z nich ma swoje zalety. Warto się więc im dobrze przyjrzeć.

Co i jak często będzie kosić?

Tak postawione pytanie powinno rozpoczynać proces wyboru kosiarki do przydomowego użytku. To właśnie potrzeby, które posiadamy, mają największy wpływ na wybór segmentu na rynku kosiarek, w ramach którego zechcemy wybrać upragniony przez nas model.

Wielkość trawnika

To podstawowa wielkość, którą koniecznie powinno się uwzględnić przy wyborze sprzętu przeznaczonego do koszenia trawy. Bardzo ważnymi aspektami są szerokość robocza koszenia i sposób zasilania. Dla przykładu:

  • niewielki trawnik skosimy najczęściej przy pomocy niewielkiej kosiarki elektrycznej. Czasami można użyć sprzętu na akumulator lub wręcz ręcznej podkaszarki,
  • średniej wielkości trawnik – zwykle wystarcza kosiarka elektryczna o nieco większej szerokości roboczej koszenia, ale można też postawić na model spalinowy, żeby nie trzeba było borykać się z kablem,
  • bardzo duży trawnik – w tym przypadku trzeba zaopatrzyć się zwykle w dużą kosiarkę spalinową, ale w niektórych przypadkach rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup minitraktorka koszącego.
fot. Markus Distelrath/Pixabay

Ukształtowanie powierzchni

Liczy się też to, z czym będzie musiała poradzić sobie nasza kosiarka. Sprzęt o delikatnej budowie i małej mocy może źle funkcjonować i szybko zużyć się tam, gdzie grunt nie został dokładnie zniwelowany. Utrudnieniem w korzystaniu z kosiarek elektrycznych bywają liczne nasadzenia na działce, w które wplątuje się kabel. W takich sytuacjach lepiej spisze się sprzęt zasilany silnikiem spalinowym.

Częstotliwość koszenia

Chęć posiadania bardzo niskiego trawnika, który będziemy często kosić, powinna nas skłaniać do zakupu kosiarki bębnowej. Rzadkie koszenie wymaga użycia kosiarki rotacyjnej o średniej mocy. Jeśli zaś dodatkowo trawa jest często bardzo wysoka, powinno się kupić sprzęt o zwiększonej mocy (4 KM) i wyrzucie bocznym. Dzięki temu kosiarka nie będzie się zapychała podczas pracy.

Jak głośna powinna być kosiarka?

Zwłaszcza starsze modele o dużej mocy potrafiły być bardzo głośne i w związku z tym uciążliwe. Najcichszym rozwiązaniem są oczywiście kosiarki ręczne, ale te trzeba napędzać siłą własnych mięśni. Na zbyt dużą głośność pracy nie są też narażeni inwestorzy, którzy postawili na kosiarki elektryczne – najgorzej pod tym względem przedstawia się sprzęt spalinowy. Najcichsze hałasują na poziomie 94 dB. Gdy chcemy sobie tego zaoszczędzić, powinniśmy zainwestować w modele wyposażone w systemy ograniczające emisję szkodliwych dźwięków (cicha obudowa z tworzywa, cichy układ tnący).

Na co zwracać uwagę przy wyborze modelu kosiarki?

Zarówno kosiarka elektryczna, jak i spalinowa charakteryzują się nieco innymi parametrami, na które trzeba zwracać przy wyborze. Istotnym czynnikiem ograniczającym nasze możliwości zakupu jest też oczywiście cena.

Kosiarka elektryczna

Do małych trawników poleca się urządzenia o najsłabszych silnikach z mocą do 1000 W. Praca na dużej powierzchni wymaga zaopatrzenia się w model z jednostką nawet dwukrotnie silniejszą. Najbardziej odporna obudowa będzie wykonana ze stali zabezpieczonej przed pojawieniem się korozji – na rynku znajdziemy jednak też kosiarki obudowane tworzywem sztucznym. Warto kupić urządzenie umożliwiające duży zakres regulacji koszenia.

Kosiarka spalinowa

W przypadku pracy na trudnym terenie poleca się silnik dwusuwowy. Przy typowym użytkowaniu wystarczy jednostka czterosuwowa. Jest ona również mniej szkodliwa dla środowiska. Poleca się te o mocy od 4 do 6 KM. Niewielkie trawniki skosimy już przy pomocy urządzenia o szerokości koszenia do 50 cm. Także tutaj w cenie jest solidna obudowa, duży zakres regulacji, ale i możliwość rozdrabniania trawy czy pojemny kosz.

Fot. Alexas_Fotos/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak profesjonalne sprzątanie po remoncie może odmienić twoje miejsce pracy
Jak profesjonalne sprzątanie po remoncie może odmienić twoje miejsce pracy
Odkryj jak profesjonalne usługi sprzątania po remoncie mogą wywrzeć wpływ na atmosferę i efektywność w miejscu pracy.
Jak wybrać idealne zasłony i osłony okienne do twojego domu?
Jak wybrać idealne zasłony i osłony okienne do twojego domu?
Poznaj sekrety dobierania idealnych zasłon i osłon okiennych, które podkreślą charakter twojego wnętrza i zapewnią funkcjonalność. Porady od ekspertów, trendy i praktyczne wskazówki.
Jak skutecznie zwalczyc owady za pomocą preparatów biobójczych?
Jak skutecznie zwalczyc owady za pomocą preparatów biobójczych?
Chcesz skutecznie zwalczyć owady w domu, ale zależy Ci na bezpieczeństwie rodziny i zwierząt? Poznaj metody na owady za pomocą preparatów biobójczych, które są równie skuteczne, a przy tym przyjazne dla Twojego otoczenia.
Ostatnie wpisy