Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Czym jest konstrukcja zwana pergolą? To ogrodowa budowla o różnych rozmiarach, zbudowana z od jednego do kilku rzędów kolumn czy słupów. Elementy te podtrzymują łukową bądź poziomą konstrukcję wykonaną z kraty metalowej lub drewnianej. Przy tym obiekcie sadzi się pnące rośliny, które mają za zadanie pięknie go opleść tworząc swoisty rodzaj naturalnej bramy.
Aby całość wyglądała odpowiednio pięknie, należy dokupić właściwe oświetlenie. Czym powinno się ono wyróżniać? Jak powinno świecić, by skutecznie podkreślić urodę roślin? Jakie cechy powinno mieć, by wytrzymało przez długi czas w zewnętrznych, trudnych warunkach pogodowych? Podpowiadamy!
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, które modele produktów podobają się nam najbardziej, koniecznie zwróćmy uwagę na ich szczelność. Jako, że lampa na taras stale narażona jest na działanie wiatru, kurzu, deszczu i innych niekorzystnych czynników, nawet klasa szczelności IP44 może okazać się za mała. Gdy chcemy mieć pewność, że pogoda nie uszkodzi wybranego przez nas produktu, postawmy na wersje mające na przykład IP56.
A co, jeśli chodzi o sposób zasilania? Oczywiście najłatwiej będzie, jeśli lampa tarasowa nie będzie wymagała podłączenia do prądu. By tak było, możemy postawić na oświetlenie solarne. Dzięki posiadaniu specjalnego panelu i akumulatora w ciągu dnia będzie się ono samo ładowało, a wieczorami automatycznie się rozjaśni. Inne wyjście to lampki na baterie, które jednak świecą zazwyczaj nieco słabiej niż wersje z zasilaniem słonecznym. Gdy zależy nam na najmocniejszym świetle, niestety musimy postawić na podłączenie systemu do prądu, wkopanie kabla w ziemię.
Omawiana konstrukcja to zazwyczaj przede wszystkim element dekoracyjny ogrodu. Nie musi być więc rozjaśniona bardzo mocno. Bez obaw możemy więc zdecydować się na to, by lampa LED do pergoli miała moc zaledwie kilku wat. Mały reflektorek LED zasilany słońcem? Girlanda LED na baterie? Solidne naświetlacze LED? Każdy z tych typów oświetlenia doskonale się tu sprawdzi. Co do barwy światła – ciekawym rozwiązaniem jest wybranie produktu świecącego w palecie RGB, ale i światło neutralne sprawdzi się tu równie dobrze.
Jeśli chodzi o materiały, światło w pergoli najlepiej, jeśli obudowane jest konstrukcjami z tworzywa sztucznego. Ich zalety to bowiem duża wytrzymałość na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a także na uderzenia czy upadki. Alternatywą są plastikowe elementy bazowe połączone z kloszami ze szkła.
W jaki sposób dobrać odpowiednie oprawy do ogródka, aby posesja wokół domu była atrakcyjniejsza? Jakie oświetlenie zewnętrzne możemy wyróżnić?
Najlepsze do montażu na elewacji, na stole ogrodowym, altanie czy suficie to:
Zaś do podświetlenia ogrodu, podjazdu, ścieżki idealne będą:
Oświetlenie może być zatem spożytkowane w różny sposób.
Przede wszystkim jest tutaj mowa o materiale z jakiego jest wykonana lampa podwórkowa oraz jaką klasę szczelności posiada. Trzeba brać pod uwagę, że takie oświetlenie będzie narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak: wiatr, deszcz, śnieg. Z tego też powodu lampa led na podwórko powinna mieć przynajmniej IP44, a jeśli oprawa jest narażona na jeszcze większe ryzyko to IP54 a nawet IP65 i IP67.
Dodatkowo trzeba wiedzieć, czy mamy poprowadzoną instalację w ogrodzie, czy też skupiamy się na oświetleniu bez prądu. Jeśli zdecydowaliśmy się na to drugie, to lampy solarne ogrodowe będą najlepszą odpowiedzią na to. Są wyposażone w panel słoneczny, który zbiera energię słoneczną do wbudowanego akumulatora. Najlepsze modele to te wyposażone w czujnik zmierzchu, dzięki czemu lampa włączy się automatycznie, kiedy się ściemni.