Ogród wertykalny. Co to takiego i jak zbudować?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do niedawna ogrody wertykalne można było podziwiać głównie za granicą. Na szczęście w ostatnim czasie dotarły również do Polski i coraz częściej możemy podziwiać je również w pomieszczeniach, jako element dekoracji wnętrza.

Co to takiego?

Ogród wertykalny to nic innego jak kompozycja ogrodowa umieszczona w pozycji pionowej, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy nie mamy dużej powierzchni ogrodu a na przykład tylko mały taras, choć ten typ ogrodu sprawdzi się również na większym balkonie. To też doskonały sposób na odmienienie nieestetycznego otoczenia czy zakrycie brzydkiego muru bądź parkanu.

Jak zbudować?

Przy budowie musisz przestrzegać kilku zasad: 

  • Wybierz odpowiednie miejsce — solidną ścianę, która wytrzyma ciężar, blisko źródła wody z odpowiednim nasłonecznieniem (unikaj strony północnej). 
  • Postaw na solidne materiały i firmy, z którymi będziesz współpracować. Jeśli zamierzasz korzystać z gotowych projektów, wybierz praktyczne i wygodne rozwiązania, tj. skrzynie z odpowiednimi tulejami i trzpieniami, gdzie umieścisz rośliny.
  • Zastanów się, czy będziesz samodzielnie podlewać rośliny, czy zdecydujesz się na system nawadniania. 
  • Kup odpowiednie rośliny, którym wystarczy mała donica, pnące o ozdobnych liściach, np. do wnętrz: zielistka, pilea, anturium, skrzydłokwiat; na zewnątrz: zioła, bratki, fiołki, trzmieliny, begonie czy zioła.

Ogrody wertykalne to wciąż novum, dlatego nadal wzbudzają wiele emocji, a ich wykonanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem takiego typu ogrodu w swoim otoczeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Leżak ogrodowy? Zrób to sam!
Leżak ogrodowy? Zrób to sam!

Najprostszy leżak ogrodowy. Wyjaśniamy, jak krok po kroku zrobić go samodzielnie.

Czym się kierować przy wyborze materiałów budowlanych dla naszego domu?
Czym się kierować przy wyborze materiałów budowlanych dla naszego domu?
Odkryj, jak pewnym krokiem wybierać najwyższej jakości materiały budowlane, które zapewnią trwałość i komfort Twojego domu. Naucz się rozpoznawać kluczowe parametry, które będą gwarantem tworzenia bezpiecznej przestrzeni.
Poradnik dotyczący wyboru i pielęgnacji zbiorników na deszczówkę i szamb jedno- i dwukomorowych
Poradnik dotyczący wyboru i pielęgnacji zbiorników na deszczówkę i szamb jedno- i dwukomorowych
Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać i zadbać o zbiornik na deszczówkę oraz szczelne szamba jedno- i dwukomorowe. Znajdź praktyczne porady i zalecenia eksperta.
Ostatnie wpisy