Style

Ogród wertykalny. Co to takiego i jak zbudować?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do niedawna ogrody wertykalne można było podziwiać głównie za granicą. Na szczęście w ostatnim czasie dotarły również do Polski i coraz częściej możemy podziwiać je również w pomieszczeniach, jako element dekoracji wnętrza.

Co to takiego?

Ogród wertykalny to nic innego jak kompozycja ogrodowa umieszczona w pozycji pionowej, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy nie mamy dużej powierzchni ogrodu a na przykład tylko mały taras, choć ten typ ogrodu sprawdzi się również na większym balkonie. To też doskonały sposób na odmienienie nieestetycznego otoczenia czy zakrycie brzydkiego muru bądź parkanu.

Jak zbudować?

Przy budowie musisz przestrzegać kilku zasad: 

  • Wybierz odpowiednie miejsce — solidną ścianę, która wytrzyma ciężar, blisko źródła wody z odpowiednim nasłonecznieniem (unikaj strony północnej). 
  • Postaw na solidne materiały i firmy, z którymi będziesz współpracować. Jeśli zamierzasz korzystać z gotowych projektów, wybierz praktyczne i wygodne rozwiązania, tj. skrzynie z odpowiednimi tulejami i trzpieniami, gdzie umieścisz rośliny.
  • Zastanów się, czy będziesz samodzielnie podlewać rośliny, czy zdecydujesz się na system nawadniania. 
  • Kup odpowiednie rośliny, którym wystarczy mała donica, pnące o ozdobnych liściach, np. do wnętrz: zielistka, pilea, anturium, skrzydłokwiat; na zewnątrz: zioła, bratki, fiołki, trzmieliny, begonie czy zioła.

Ogrody wertykalne to wciąż novum, dlatego nadal wzbudzają wiele emocji, a ich wykonanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem takiego typu ogrodu w swoim otoczeniu.

Powiązane posty
DodatkiStyle

Zastawa stołowa do restauracji - jak wybrać odpowiednią?

Wybór odpowiedniej zastawy stołowej może przyczynić się do sukcesu Twojej restauracji. Odkryj nasze profesjonalne porady i wskazówki, jak skompletować zastawę, która odzwierciedli styl i charakter Twojego miejsca.
Czytaj więcej
DodatkiStyle

Jak wybrać idealne akcesoria do zasłon, aby dopasować je do stylu swojego domu?

Odkryj, jak kolory i wzory mogą zmienić atmosferę Twojego domu. Znajdź idealne akcesoria do zasłon razem z nami!
Czytaj więcej
DodatkiStyle

Właściwości ergonomiczne i stylowe zastosowania klasycznych foteli z podnóżkiem

Odkryj, jak ergonomia łączy się ze stylem w klasycznych fotelach z podnóżkiem. Nasz artykuł wyjaśnia, dlaczego te eleganckie meble są tak cenione zarówno za ich praktyczność, jak i atrakcyjność.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *