Leżak ogrodowy? Zrób to sam!

Leżak ogrodowy? Zrób to sam!
DIY
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak miło jest po ciężkim dniu pracy usiąść w ogrodzie lub zrelaksować się na łonie natury. A jaki mebel ogrodowy najbardziej kojarzy się z komfortowym wypoczynkiem? Oczywiście leżak!

Wygodne, przenośne, wydłużone krzesło, oprócz funkcji praktycznej będzie pełniło także rolę stylowego elementu wystroju zewnętrznego Twojego ogrodu lub działki. Nie ma nic trudnego w zrobieniu standardowego leżaka własnymi rękami. Zachwycisz nim swoich bliskich i gości, a także podniesiesz jakość swojego odpoczynku.

Leżak z ramy i tkaniny – materiały

To chyba najbardziej klasyczny i popularny model, który można łatwo złożyć i przenosić. Aby go zrobić, musisz przygotować:

  • listwy o przekroju prostokątnym o grubości 25 × 60 mm (dwie o długości 120 cm, dwie – 110 cm i dwie – 62 cm).
  • listwy o przekroju okrągłym o średnicy 2 cm (jedna o długości 65 cm, dwie – 60 cm, dwie – 55 cm);
  • kawałek wytrzymałej tkaniny o wymiarach 200 × 50 cm (płótno, plandeka, jeans itd.);
  • nakrętki i śruby meblowe D8 mm;
  • drobnoziarnisty papier ścierny;
  • okrągły pilnik;
  • klej PVA.

Jakie drewno wybrać?

Najlepiej użyć litego i wytrzymałego drewna. Dobrym wyborem będzie niedroga i ogólnodostępna sosna lub świerk. Drewno modrzewia jest wytrzymałe, a przy tym ładnie się starzeje. Z rodzimych gatunków najtwardszy i najbardziej odporny jest buk, ale jego obróbka wymaga odpowiednich narzędzi.

Bardziej luksusowym i egzotycznym wariantem jest modny ostatnio bambus. Jest bardzo twardy i wytrzymały, ale niestety też drogi.

Przygotowanie ramy

Za pomocą papieru ściernego dokładnie wyszlifuj powierzchnię wszystkich listew i ułóż z nich 3 ramy o następujących wymiarach:

  • 120 cm na 60 cm (główna rama);
  • 110 cm na 55 cm (średnia rama);
  • 62 cm na 65 cm.

W najdłuższych listwach w odległości 40 i 70 cm od narożników konstrukcji wywierć otwory o średnicy 8 mm, a następnie wyszlifuj je okrągłym pilnikiem. Aby zmienić pozycję oparcia w leżaku, wykonaj 3–4 wycięcia w odległości 7–10 cm w dłuższych listwach średniej ramy. Konieczne jest wycięcie 3 lub 4 wgłębień. Dobrze je wyszlifuj.

We wszystkich prostokątnych listwach wywierć na obu końcach (kilka centymetrów od krawędzi) otwory o średnicy 2 cm. Zamontuj w nich poprzeczki, czyli okrągłe listwy, wcześniej smarując ich końce klejem. Rama jest zmontowana.

Przygotowanie siedziska

Teraz musisz wyciąć i uszyć siedzisko. Jego długość zależy od możliwości rozkładania leżaka. Zbyt krótki materiał nie pozwoli na całkowite rozłożenie go, a zbyt długi będzie zwisał przy złożeniu. Aby określić optymalną długość, musisz złożyć leżak i zmierzyć materiał – powinien być lekko naciągnięty.

Obszyj krawędzie wyciętego materiału i przymocuj go do okrągłych listew znajdujących się na największej i najmniejszej ramie. W tym celu owiń poprzeczki krawędzią tkaniny, a następnie zepnij małymi gwoździkami. Możliwe jest wykonanie wariantu z pętlami na końcach materiału, które potem nawleka się na poprzeczki. Jednak wtedy nie możesz użyć kleju przy montażu tych dwóch konkretnych listew.

Obróbka końcowa

Na koniec możesz zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników zewnętrznych lub nadać mu inny kolor, malując je specjalnym impregnatem lub lakierem, a także farbami. Aby leżak był jeszcze wygodniejszy, możesz przygotować specjalną poduszkę na całą długość siedziska.

Leżak z ramą z tkaniną jest jednym z najwygodniejszych, niedrogich i prostych w przygotowaniu modeli. Jest łatwy do złożenia, przenoszenia i przechowywania, zajmuje mało miejsca i nie wymaga dużo wysiłku przy czyszczeniu.

Przeczytaj też jak odnowić drewniany stół.

Zdjęcie główne: Skylar Kang/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać lampy industrialne w aranżacji wnętrza: Praktyczne porady i inspiracje
Jak wykorzystać lampy industrialne w aranżacji wnętrza: Praktyczne porady i inspiracje
Odkryj, jak lampy industrialne mogą zrewolucjonizować wygląd Twojego wnętrza. Praktyczne porady i inspiracje na oryginalną aranżację w estetyce loft.
Wprowadzenie do nowoczesnego oświetlenia: jak wybrać lampę do domu
Wprowadzenie do nowoczesnego oświetlenia: jak wybrać lampę do domu
Odkryj różne style nowoczesnego oświetlenia i dowiedz się, jak dobrze dobrać lampę, aby pasowała do twojego wnętrza, dodając mu idealne blasku i funkcjonalności.
Kreatywne pomysły na dekorowanie schodów girlandą świąteczną
Kreatywne pomysły na dekorowanie schodów girlandą świąteczną
Dekorowanie schodów na święta nie musi być wyzwaniem. Odkryj oryginalne i kreatywne pomysły na wykorzystanie girlandy świątecznej, które wprowadzą twoje schody w świąteczny nastrój.
Ostatnie wpisy