Leżak ogrodowy? Zrób to sam!

Leżak ogrodowy? Zrób to sam!
DIY
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak miło jest po ciężkim dniu pracy usiąść w ogrodzie lub zrelaksować się na łonie natury. A jaki mebel ogrodowy najbardziej kojarzy się z komfortowym wypoczynkiem? Oczywiście leżak!

Wygodne, przenośne, wydłużone krzesło, oprócz funkcji praktycznej będzie pełniło także rolę stylowego elementu wystroju zewnętrznego Twojego ogrodu lub działki. Nie ma nic trudnego w zrobieniu standardowego leżaka własnymi rękami. Zachwycisz nim swoich bliskich i gości, a także podniesiesz jakość swojego odpoczynku.

Leżak z ramy i tkaniny – materiały

To chyba najbardziej klasyczny i popularny model, który można łatwo złożyć i przenosić. Aby go zrobić, musisz przygotować:

  • listwy o przekroju prostokątnym o grubości 25 × 60 mm (dwie o długości 120 cm, dwie – 110 cm i dwie – 62 cm).
  • listwy o przekroju okrągłym o średnicy 2 cm (jedna o długości 65 cm, dwie – 60 cm, dwie – 55 cm);
  • kawałek wytrzymałej tkaniny o wymiarach 200 × 50 cm (płótno, plandeka, jeans itd.);
  • nakrętki i śruby meblowe D8 mm;
  • drobnoziarnisty papier ścierny;
  • okrągły pilnik;
  • klej PVA.

Jakie drewno wybrać?

Najlepiej użyć litego i wytrzymałego drewna. Dobrym wyborem będzie niedroga i ogólnodostępna sosna lub świerk. Drewno modrzewia jest wytrzymałe, a przy tym ładnie się starzeje. Z rodzimych gatunków najtwardszy i najbardziej odporny jest buk, ale jego obróbka wymaga odpowiednich narzędzi.

Bardziej luksusowym i egzotycznym wariantem jest modny ostatnio bambus. Jest bardzo twardy i wytrzymały, ale niestety też drogi.

Przygotowanie ramy

Za pomocą papieru ściernego dokładnie wyszlifuj powierzchnię wszystkich listew i ułóż z nich 3 ramy o następujących wymiarach:

  • 120 cm na 60 cm (główna rama);
  • 110 cm na 55 cm (średnia rama);
  • 62 cm na 65 cm.

W najdłuższych listwach w odległości 40 i 70 cm od narożników konstrukcji wywierć otwory o średnicy 8 mm, a następnie wyszlifuj je okrągłym pilnikiem. Aby zmienić pozycję oparcia w leżaku, wykonaj 3–4 wycięcia w odległości 7–10 cm w dłuższych listwach średniej ramy. Konieczne jest wycięcie 3 lub 4 wgłębień. Dobrze je wyszlifuj.

We wszystkich prostokątnych listwach wywierć na obu końcach (kilka centymetrów od krawędzi) otwory o średnicy 2 cm. Zamontuj w nich poprzeczki, czyli okrągłe listwy, wcześniej smarując ich końce klejem. Rama jest zmontowana.

Przygotowanie siedziska

Teraz musisz wyciąć i uszyć siedzisko. Jego długość zależy od możliwości rozkładania leżaka. Zbyt krótki materiał nie pozwoli na całkowite rozłożenie go, a zbyt długi będzie zwisał przy złożeniu. Aby określić optymalną długość, musisz złożyć leżak i zmierzyć materiał – powinien być lekko naciągnięty.

Obszyj krawędzie wyciętego materiału i przymocuj go do okrągłych listew znajdujących się na największej i najmniejszej ramie. W tym celu owiń poprzeczki krawędzią tkaniny, a następnie zepnij małymi gwoździkami. Możliwe jest wykonanie wariantu z pętlami na końcach materiału, które potem nawleka się na poprzeczki. Jednak wtedy nie możesz użyć kleju przy montażu tych dwóch konkretnych listew.

Obróbka końcowa

Na koniec możesz zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników zewnętrznych lub nadać mu inny kolor, malując je specjalnym impregnatem lub lakierem, a także farbami. Aby leżak był jeszcze wygodniejszy, możesz przygotować specjalną poduszkę na całą długość siedziska.

Leżak z ramą z tkaniną jest jednym z najwygodniejszych, niedrogich i prostych w przygotowaniu modeli. Jest łatwy do złożenia, przenoszenia i przechowywania, zajmuje mało miejsca i nie wymaga dużo wysiłku przy czyszczeniu.

Przeczytaj też jak odnowić drewniany stół.

Zdjęcie główne: Skylar Kang/pexels.com

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie kącika relaksu w ogrodzie – poradnik dla zielonych entuzjastów
Tworzenie kącika relaksu w ogrodzie – poradnik dla zielonych entuzjastów
Odkryj jak stworzyć swoje miejsce relaksu w ogrodzie. Praktyczne porady i wskazówki dla miłośników natury - od doboru roślin po wybór mebli ogrodowych.
Jak wybrać idealne lampy oświetleniowe do domowej uprawy roślin?
Jak wybrać idealne lampy oświetleniowe do domowej uprawy roślin?
Zrozum, jak wybór odpowiednich lamp oświetleniowych może wpływać na domową uprawę roślin. W artykule przedstawiamy różne opcje, zalety i wskazówki, jak wybrać najlepszą.
Jak wybrać idealne płytki do łazienki? Poradnik na podstawie oferty Domus
Jak wybrać idealne płytki do łazienki? Poradnik na podstawie oferty Domus
Poznaj kluczowe aspekty doboru idealnych płytek łazienkowych. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj ofertę Domus, która zrewolucjonizuje Twój wybór.
Ostatnie wpisy