Jak zrobić własny lampion z kokosa? Poradnik DIY

Jak zrobić własny lampion z kokosa? Poradnik DIY
DIY
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kokos jest nie tylko pyszny w smaku, ale także prezentuje się estetycznie. Przed zjedzeniem często eksponujemy go w kuchni czy salonie. Co jednak zrobić z pozostałą łupiną? Jak ją wykorzystać w wystroju domu?

Łupina pozostała po orzechu kokosa może efektownie ozdobić wnętrze naszego mieszkania. To całkowicie naturalny i ekologiczny materiał. Wystarczy kilka narzędzi i dodatków, które zazwyczaj mamy w domu, aby dać mu drugie życie. W jaki sposób możemy kreatywnie wykorzystać pozostałości kokosa?

Lampion z kokosa

W zależności od tego, jakimi narzędziami dysponujemy, możemy wykonać bardziej lub mniej skomplikowany lampion. To, co będzie nam potrzebne do wykonania, to:

  • kokos,
  • otwornica,
  • piła,
  • wiertarka wraz z wiertłami różnej wielkości.

Dodatkowo mogą się przydać:

  • imadło,
  • klej do użycia na gorąco lub klej do drewna,
  • sznurek/ ozdoby/ łańcuch,
  • frezarka.

Prace trzeba zacząć od otwarcia kokosa i wybrania jego zawartości. W tym celu przyda się ostra piła, otwornica oraz imadło. Dobrze jest ustabilizować kokos w imadle i dopiero zabrać się za jego przepołowienie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to ostrożnie wycinamy otwór otwornicą na czubku kokosa, a następnie odcinamy wierzch kokosa, trzymając go stabilnie jedną ręką. W zależności od tego jak chcemy, aby wyglądał nasz lampion, tniemy go w połowie lub w 1/4, 1/3 wysokości. Mniejszy fragment będzie nam służył za podstawę. Po pomyślnym otwarciu wybieramy mleczko i miąższ z wnętrza łupiny.

Teraz czas na zdobienia. Na warsztat bierzemy większą część łupiny kokosa. W zależności od tego, jaką chcemy osiągnąć intensywność świecenia lampionu, wiercimy więcej lub mniej otworów. Możemy na przykład dużym wiertłem wykonać otwory na rancie, dookoła kokosa, w ostępach ok. 1 cm. Następnie poniżej wykonać otwory średniej wielkości wiertłem – tak, aby znajdowały się poniżej miejsc bez dziur wykonanych wcześniej. W ten sposób powstanie nam prosta przeplatanka i lampion, który będzie subtelnie świecił. Możemy nawiercić otwory w geometrycznych kształtach albo losowo – wiertłami różnej wielkości.

Metodą na stworzenie bardziej wymagających wzorów jest użycie frezarki. Możemy wspomóc się wydrukowanym wcześniej szablonem lub narysować szkic bezpośrednio na kokosie. Aby ułatwić sobie pracę, można najpierw wykonać pomocnicze dziury wiertarką, a później precyzyjnie wyciąć wzór frezarką. Łupina kokosa jest bardzo twarda i praca z nią wymaga wprawy. Na początku lepiej skorzystać z prostych wzorów i stopniować poziom trudności.

Co dalej?

Gotowy lampion montujemy do podstawki. W tej roli wystąpi wieczko, które odcięliśmy na początku z kokosa. Dzięki użyciu otwornicy sam czubek łupiny możemy wyrzucić, a pozostały pierścień ustawić szerszą podstawą na blacie. Brzegi węższego rantu smarujemy klejem do drewna lub klejem na gorąco i przyklejamy nasz lampion. Gdy klej się zwiąże i całość wyschnie, lampion będzie gotowy. Możemy ozdobić go sznurkiem lub ponaklejać klejem na gorąco dodatkowe ozdoby. Na sam koniec wkładamy do lampionu świeczkę.

Jeżeli chcemy wykonać wiszący lampion, wystarczy użyć jego większej części i ozdobić otworami lub wyciąć wzory frezarką, jak w poprzednim przypadku. Dodatkowo trzeba nawiercić 2 lub 4 otwory na wysokości ok. 1,5 cm od rantu kokosa. Przez dziury przeplatamy sznurek albo łańcuch i zawieszamy na haku pod sufitem czy na ogrodowej gałęzi. Dla bezpieczeństwa źródłem światła w takim lampionie mogą być np. lampki zasilane na baterie. Z kokosa możemy wykonać także coś na wzór cottonballsów. Tylko zamiast włóczkowych kulek, możemy wykorzystać nieduże łupiny kokosa.

Połówki kokosa możemy wykorzystać także na inne sposoby. Bardzo efektownie wyglądają jako doniczki w makramowych kwietnikach czy stojące osłonki na donice. Łupiny idealnie nadają się na talerze, miski i kubeczki. Na pewno zaskoczymy naszych gości, podając w nim zupę albo kakao.

O ozdobach z kokosa przeczytasz również w naszym wywiadzie z Dorotą (Kawa w lesie).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tradycyjne przepisy na pączki i faworki – sekrety domowej kuchni w okresie karnawału
Tradycyjne przepisy na pączki i faworki – sekrety domowej kuchni w okresie karnawału
Odkryj sekrety tworzenia tradycyjnych pączków i faworków z okresu karnawału. Naucz się, jak te smaczne przysmaki doskonale zrobić w domu, korzystając z najbardziej sprawdzonych przepisów!
Zrozumieć AdBlue: jak płyn redukcyjny wpływa na ochronę środowiska i efektywność pojazdów
Zrozumieć AdBlue: jak płyn redukcyjny wpływa na ochronę środowiska i efektywność pojazdów
Odkryj, jak płyn redukcyjny AdBlue wpływa na ochronę środowiska i efektywność jazdy. Dowiedz się, dlaczego jest niezbędny w nowoczesnych pojazdach diesel i jak funkcjonuje.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj paliwa dla twojego kotła opałowego?
Jak wybrać odpowiedni rodzaj paliwa dla twojego kotła opałowego?
Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać rodzaj paliwa do swojego kotła opałowego i cieszyć się efektywnym, ekonomicznym i ekologicznym ogrzewaniem domu.
Ostatnie wpisy